Адв. Златина Йовчева, председател на Адвокатска колегия – Стара Загора

Какъв е изходът от тежката съдебна, политическа и институционална криза, в която се намира България?

Изходът, според мен, е всички да вървим в една посока. Да поставим Правото на първо място и да се приемат закони, които защитават обществения интерес, а не определени съмнителни цели. Когато Държавата е приоритет за властимащите, когато личното его остане на заден план, то малко по малко ще започнем да вървим нагоре и да намираме изход от всяка една криза. За да има Висш съдебен съвет, трябва да има действащо Народно събрание – именно затова казах, че е важно да вървим всички заедно – законодателна, изпълнителна и съдебна власт в една посока – върховенство на Правото.

Не убедихте и.ф. главен прокурор да оттегли кандидатурата си.

В случая, за да има резултат от този наш призив, изцяло зависи от морала на кандидата. Ние, всички 27 адвокатски колегии се обединихме и показахме, че няма да се примиряваме с опитите да бъде подчинена Държавата на съмнителни и неморални домогвания до властта. И ето тук сме изправени пред избора между формално законното и човешки неморалното действие на една личност, от която в бъдеще ще се очаква да е стожер на правото и справедливостта.

Отхвърлянето на конституционните промени спря европейското ни финансиране. Има ли изход?

Със сигурност развитието на обществените отношения води до нужда от промени в законодателството, вкл. в Конституцията, но те трябва много внимателно да бъдат обмислени и да отразяват реалната нужда да се подобрят тези обществени отношения и да бъдат в максимална степен защитени правата и свободите на гражданите и юридическите лица. Със сигурност има решение, но то не трябва да е компромисно, а осъзнато и водещо до по-голяма защита и сигурност за всеки, което пък от своя страна ще доведе до възвръщане на доверието на хората в Държавата в лицето на трите власти.

Защо не може адвокатурата да е зависима от политически фигури?

Призвана да защитава правата и интересите на  гражданите и юридическите лица, адвокатурата е независима и свободна, което означава, че ако бъде допуснато в нейната дейност да се намесват личните или партийни интереси на политически фигури, то тя ще загуби основната си функция. За съжаление в годините са правени много опити да бъде подчинена адвокатурата на едни или други интереси, демонстрирали са се зависимости на отделни членове с цел да се подкопае доверието в адвокатурата като цяло. Факт е обаче, че адвокатурата е тази, която позовавайки се на своята независимост може и трябва да е гарант за демокрацията, законността и справедливостта, и когато тази независимост бъде застрашена, реално се застрашават правата и свободите на всеки един член на обществото. Считам, че през последната година българската адвокатура не остана безучастна пред случващите се катаклизми в Държавата. Лично аз считам, че това, което направихме ръководствата на всички 27 колегии в страната, а именно да съумеем да сме единни и да изразяваме общо становище по всеки един важен за обществото въпрос, когато са нарушени основните принципи на демокрацията и законността, е наистина повод за гордост.

И накрая ще завърша с едно пожелание към всички колеги адвокати по случай 22 ноември – Деня на българската адвокатура, да бъдат здрави, да бъдат горди с постигнатото и удовлетворени от работата си, да бъдат търпеливи и последователни в действията си и не на последно място оценени справедливо от клиентите!

Сн. Златина Йовчева

Поля ИВАНОВА