Децентрализацията на енергийното производство е във фокуса на обсъжданията за енергийния преход в цяла Европа. Развитието на ВЕИ технологиите и иновациите са стимул за гражданите и бизнеса все по-често да търсят път към енергийна независимост и развитие на регионите. Въпреки трудностите и предизвикателствата, с които те се сблъскват, все повече просюмъри започват да работят активно в България в посока на своята енергийна независимост. Мисията би била възможна посредством стимулиране създаването на енергийни общности за собствено потребление. Внедряването на нови технологии като батерии от следващо поколение, интелигентни измервателни уреди и системи за управление на енергията, виртуално нетно измерване биха подпомогнали цялостния процес на децентрализирано електроенергийно производство.
В Енергийна Агенция – Пловдив съвместно с община Пловдив вече функционира пилотно едно гише с фокус върху енергийната ефективност, ВЕИ, енергийни общности и енергийна бедност за обновяване и декарбонизация на сградния фонд, включително предпроектни проучвания.
В лицето на експертите от едното гише, гражданите имат възможността да получат съвети и консултиране относно:
- кaкви технологии да изберат за интервенции за енергийна ефективност и производство на енергия от ВЕИ;
- подмяна на системи за отопление/охлаждане
- създаване на енергийни общности. Предлагат се услуги като архитектурно и термографско заснемане и др.
Енергийните проекти на ниво енергийна общност позволяват на хората да бъдат активни участници в енергопроизводството за собствени нужди и да подпомагат децентрализацията му. Освен това, концепцията за енергийна общност представлява социална иновация, която може едновременно да даде трайни решения за преодоляване на проблема с енергийната бедност в България. Проектът ConnectHeat на Енергийна Агенция – Пловдив е с акцент върху създаване и популяризиране на енергийни общности, които използват ВЕИ за производство и потребление на енергия за отопление и охлаждане. Основната му цел е да подпомогне декарбонизацията на отоплението и охлаждането чрез реализиране на енергийни общности. Енергийни общности могат да бъдат например настоящи и бъдещи сдружения на етажна собственост, които изграждат колективни отоплителни инсталации, произвеждащи топлинна енергия от ВЕИ, която да се произвежда, споделя и потребява от всички собственици на дадена сграда. Изградените по този начин отоплителни инсталации на базата на възобновяема енергия ще имат почти нулево енергийно потребление. Факт, който не може да бъде пренебрегнат, е наложителната необходимост от подобрение на регулаторната рамка за функционирането на енергийните общности, особено когато е свързана с децентрализирано производство на електрическа енергия. Регламентираният достъп на енергийните общности до електроенергийните мрежи, изграждането на подходяща вътрешна енергийна инфраструктура и либерализацията на цените са от съществено значение. Всичко това би допринесло за положителното развитие на процеса на енергийната децентрализация, което е важна стъпка към развитие на местните общности и постигането на устойчиво енергийно развитие.
Източник: Енергийна Агенция – Пловдив