Велин Джиджев, ВИНАРНА ТИПЧЕНИЦА
ЗА СПОЛУКИТЕ И НЕВОЛИТЕ ВЪВ ВИНАРСКИЯ БРАНШ
Г-н Джиджев, трудна ли бе кампания 2024 и какви нови вина да очакваме?
-Кампанията в ТИПЧЕНИЦА мина нормално, въпреки почти месец по-ранния гроздобер. Предстои бутилиране на младите ни бели и розета, а червените са с много добър потенциал. От серия Точка очаквайте скоро емблематичния за нас Врачански мискет и Розе от Рубин. Имаме и ново бяло вино Точка бяло кюве, купаж от Совиньон блан и Вионие. Концепцията в ТИПЧЕНИЦА е да се залага на типични местни представители. Затова увеличаваме насажденията си от Врачански мискет и Рубин. Отказахме от Коломбара, който не е характерен за региона. По проект заменяме с Каберне фран насажденията си от Каберне совиньон, тъй като тук той по-трудно достига до технологична зрялост.
Спечелихте доста международни отличия през 2024-а?
Oak barrel Каберне совиньон’20 и Oak barrel Шардоне’23 са със златни медали от Мундус Вини. На China Wine & Spirits Awards Oak barrel Каберне совиньон Х Рубин‘20 е със златно отличие, Oak barrel Мерло‘ 21 и Oak barrel Врачански мискет Х Шардоне’22 са със сребърни медали. Гордеем се с нашите постижения. Стъпихме на пазарите в Белгия, Германия и Австрия, продължаваме да се борим за Великобритания, Канада и Южна Корея. Не правим компромиси с качеството и се опитваме да го надграждаме непрекъснато. Ще заложим много и на винения туризъм. Ще строим нова дегустационна зала с топла кухня и ще започнем проект за глемпинг бунгала.
Развива ли се виненият туризъм у нас?
-Неизменна част е от бутиковото винопроизводство. В ТИПЧЕНИЦА имаме посетители целогодишно. На 1-ви февруари 14 изби от Сдружение „Дунавски винари“ проведохме съвместно Ден на отворените врати. Силно разчитаме, че този път ще бъде спазен срокът до юни за ремонта на скоростния път Мездра – Ботевград, който ще улесни винотуристите и желаещите да посетят региона. За да имаме винен туризъм обаче, трябва непрекъснато да участваме в събития, изложения и конкурси. За щастие успяваме да намерим финансова подкрепа от министерства, агенции или по проекти, за да си позволим и международни участия. В края на февруари сме на събития в Лондон и Манчестър, през март с подкрепата на земеделското министерство 33 изби участваме на национален щанд на България на Провайн, с обща дегустация и публикация в Майнингер, а през май сме на London Wine Fair. Не се оплакваме и не считаме, че държавата е длъжна да ни помага по някакъв специален начин. Но виното в крайна сметка е свързано с цялостния имидж на страната.
Какъв е имиджът на българското вино?
-Безспорно е, че качеството му се повишава непрекъснато. Но в крайна сметка посетителите не се втурват към българския щанд. Ние трябва да ги привлечем, да сме атрактивни, правилно комуникиращи, за да ги убедим да дегустират. И тогава, повярвайте, няма разочаровани.
www.tipchenitza.bg