Доц. д-р Светослав Георгиев, директор на Геологическия институт към БАН, пред Наблюдател Енергетика Мини

Кои са стратегическите и критичните суровини за България?

За критични и стратегически се смятат суровините, нужни за ефикасно икономическо развитие, но същевременно с висок риск на доставките поради концентрация на добива и преработката им в малко на брой държави извън ЕС и традиционните ни партньори. Регламент 2024/1252 на ЕС изрежда 34 критични суровини, сред които метални (пр. мед, манган, литий, рений и др.) и неметални (пр. флуорит, коксуващи се въглища, фелдшпат и др.) ресурси и набелязва мерки за ускоряване на техния добив, преработка и рециклиране в ЕС. Не мисля, че за България е правен пълноценен анализ на това кои суровини са от стратегическо значение за нашата икономика и общество, но списъкът  на ЕП е една добра отправна точка за такъв анализ.

 

8,5 млн. лв. отпусна правителството за изследвания за критични суровини до 2029 г. Геологическият институт ли ще координира дейностите?

В момента се извършват подготвителни дейности за започване на програмата. Водещият партньор е БАН, като се очаква Геологическият институт (ГИ-БАН) да има основна роля в координирането на работните дейности. Програмата бе подготвена и внесена през 2023 г. по инициатива на колектив от ГИ-БАН и с активната роля на колеги от Минно-геоложкия университет Св. Иван Рилски, Софийския университет Св. Климент Охридски, Института по минералогия и кристалография при БАН, Аграрния университет-Пловдив, Националния музей Земята и хората и др. Тематичният обхват на програмата е фокусиран върху критичните и стратегически суровини за осъществяване на енергиен преход към ВЕИ, като включва голяма част от елементите на кръговата икономика – от тяхното установяване, добив и преработка като първични ресурси, през оптимизирането на технологиите за попътно извличане, до установяването на възможности за извличане от отпадъци и връщането на ресурса обратно в потреблението. Същевременно са обхванати  основните екологични и социални аспекти за устойчиво икономическо развитие.

Сн. Доц. д-р Светослав Георгиев

Ния ИВАНОВА