Доц. д-р Борислав Попов е дългогодишен преподавател в Медицински факултет на Тракийски университет, специалист по медицинска генетика и началник на Генетичната лаборатория при УМБАЛ Проф. д-р Стоян Киркович АД – Стара Загора. Член на управителния съвет на Националното дружество по генетика и геномика на човека. Член на Българския Алианс по персонализирана и прецизирана медицина.
Доц. Попов, кои са причините от медицинска гледна точка за Демографския срив в България?
Като медицинско лице бих отговорил, че това е непрекъснато наблюдаваната ниската раждаемост и висока смъртност в нашата страна през последните 34 години. За последна година населението в България има естествен положителен прираст през 1989 г. Тогава раждаемостта е била 112289, смъртността 106902, естественият прираст е бил 5387. През 2023 г. раждаемостта е 57197 души, смъртността е 101006 и имаме отрицателен естествен прираст т.е. населението е намаляло с 43809 души. Населението на България през 2023 г.е с близо 2 милиона, по-малко отколкото е било през 1989 година.
Доц. Попов, бихте ли посочили някои от медицинските фактори, които могат да повишат раждаемостта в България.
Над 150 000 двойки в България имат проблем със зачеването на дете. На този фон би трябвало медицинските специалисти да работят за подобряване репродуктивното здраве на тези пациенти и установяване на причините за техния стерилитет.
В тази връзка, какво може да се направи в нашия град, за да се решават успешно проблемите на такива семейства?
Отговорът на този въпрос е комплексен, тъй като причините за стерилитета за широкоспектърни. Те могат да бъдат акушер-гинекологични, урологични, ендокринологични, андрологични, генетични, имунологични, психични и др. Моята визия като отговор на този въпрос е създаването в град Стара Загора на АЛИАНС ЗА РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ, в който да бъдат обединени усилията и да си сътрудничат всички здравни структури и медицински специалисти, работещи в сферата на репродуктивното здраве. Идеята е Алиансът, чрез ефекта на обединението, да предлага затворен цикъл на здравни услуги – от първоначална консултация и изследвания за установяване причините за затруднение при зачеването, медицинска генетика, репродуктивна имунология, през всички следващи процедури по инвазивна диагностика, оперативно лечение, асистирани репродуктивни технологии, до проследяване на бременността и безпроблемно раждане. Медицинските специалисти да работят на принципа на консилиума и по този начин по-ефективно и бързо да се диагностицират причините за репродуктивните проблеми и да се предложи адекватно лечение, което да доведе до зачеването, износването и раждането на здраво бебе. В заключение, искрено се надявам, колегите да споделят и подкрепят това предложение.