Юбилейна 25 –та среща проведе в Стара Загора Съюзът на леярите към Българска браншова камара – Машинистроене, с участието на над 20 фирми от гилдията. Наред с празничната част и традиционната класация Леярна на годината участниците в срещата обсъдиха и проблемите пред бранша.
-Предстои влизането в сила на нова екологична разпоредба на ЕК, която е изключително рестриктивна и ще постави пред изпитание особено малките фирми в бранша, каза изп. директор на старозагорската ПРОГРЕС АД – инж. Славин Янакиев, който е и председател на Съюза на леярите. Привеждането на леярните в съответствие с изискванията на разпоредбата за срок от 6 месеца е нереалистично, изисква огромни и бързи инвестиции, а едва ли всички фирми са в състояние да ги направят. Ако трябва да бъда конкретен, директивата изисква пълна подмяна на материалите, с които работим. Забраняват се добавките фенолни смоли и въглищен прах. Поставя се и ново изискване за прах след филтрите, което от 10 г. трябва да стане 5 г. Само преди 10 години инвестирахме в настоящите филтри, а сега трябва да ги подменяме. Да не говорим, че немската фирма, която произвежда крепителите за леярските сърца, използва забранените от директивата фенолни смоли и вече е заявила, че няма с какво да ги замени, каза още инж. Янакиев.
Сред останалите проблеми, препятстващи леярския бранш, той спомена кризата в Европа, която неизбежно намалява поръчките към българските машиностроителни предприятия, тъй като у нас липсва производство на крайни изделия – трактори, машини, камиони, багери и пр. Друг сериозен проблем пред бранша е ограничаващата квота за внос на руски чугун в Европа. България, която е малък пазар, обикновено е пренебрегвана за сметка на големите вносители като Италия и Германия. И в момента, по думите на инж. Янакиев, количествата за България са на пристанище, тъй като квотата е изчерпана още през август, а новата е от януари. Поради презапасяването на големите европейски предприятия и създавания дефицит, ограничителната квота към Русия всъщност се превръща в рестрикция за европейския производител, категоричен е още Славин Янакиев. Докато Русия произвежда повече и на по-висока цена.
Независимо от сериозните проблеми, председателят на Съюз на леярите изрази надежда, че в бранша ще се справят с предизвикателствата. Самата среща – юбилейна поред, той определи като успешна, набелязала възможни проблеми, както и евентуални пътща за решаването им.