Просюмерството е концепция, която обединява две роли – потребител и производител на стоки или услуги. В контекста на енергийния сектор просюмерството се отнася до потребител, който не само консумира енергия, но може и да я генерира, например чрез слънчеви панели или други възобновяеми източници. Просюмерите в енергийния сектор имат специфично поведение и влияние в контекста на производството, потреблението и управлението на енергията. Този процес е от съществено значение за развитието на съвременната енергийна система, която се премества към по-диверсифицирани, устойчиви и децентрализирани модели.
Концепцията за просюмерство:
Активно участие: Потребителите стават активни участници в енергийния пазар, като не само консумират, но и произвеждат и управляват енергията. Децентрализация: Производството и управлението на енергията се премества към местно ниво, намалявайки зависимостта от централизираните енергийни системи. Иновации: Просюмерството стимулира иновациите в областта на възобновяемите източници на енергия, умните системи за управление на енергията и технологиите за съхранение на енергията. Енергийна сигурност: Просюмерството увеличава енергийната сигурност, като намалява рисковете от прекъсвания в доставките и създава по-устойчива енергийна инфраструктура.
Ролята на просюмерите в енергийния пазар в България:
Генерация на енергия: активна роля в производството на енергия от възобновяеми източници. Самозахранване и намаляване на разходите: намалят зависимостта си от традиционните доставчици на енергия и намалят енергийните си разходи. Участие в енергийния пазар: продават излишъка от генерираната енергия на пазара. Могат да се включат в програми или да участват във виртуални централи, допринасящи за стабилността и гъвкавостта на енергийната система.
Основни предимства и характеристики на слънчевата енергия за зареждане на електромобили:
- Децентрализация: Използването на слънчева енергия за зареждане на електромобили премества процеса на генериране на енергия към местно ниво, намалявайки нуждата от централизирани енергийни инфраструктури.
- Пълна автономност: Като генерират достатъчно електричество от Слънцето, за да покрият своите нужди за зареждане.
- Продължителност на живот на батериите: Слънчевата енергия е налична и зареждането на електромобилите може да се осъществи през целия ден. Този модел на зареждане може да помогне за увеличаване на продължителността на живот на батериите на електромобилите чрез постоянно поддържане на оптимално ниво на заряд.
Мощна хибридна зарядна станция за електромобили с фотоволтаична централа и батерии
Системата е изградена като микромрежа (Microgrid) с модулна структура и включва:
– Мощна 360 kW / 1000V dc зарядна станция за електромобили (EV);
– 10 зарядни колонки за EV, с мощност до 180 kW всяка/ 250 А CCS2 конектор;
– BESS 600 kWh/ 300kW (батерийна система LFP/LiFePO4);
– Покривна ФЕЦ с инсталирана мощност 90 kWp (разширяема до 360 kWp);
– Вградени 200 kW dc МРРТ конвертори за директно зареждане на BESS от ФЕЦ;
– Резервен генератор 400kVA (дизелов или на природен газ);
– Мрежови/ хибридни инвертори за разширението на ФЕЦ (150 kWac);
– Система за дистанционен мониторинг и управление на енергията EMS.
Всеки модул е за 20 паркоместа, от които 10 са с възможност за зареждане на EV. Носещата покривна конструкция е разчетена за ветрова устойчивост до скорост на вятъра 150 km/h и за снегово натоварване до 3 kN/m2. Системата може да работи както в паралел със съществуващата електрозахранваща мрежа НН (on-grid), така и като автономен обект (off-grid), захранван само от ВЕИ. Основно предимство на предложената структура е възможността да бъде изграждана и на места със слаба свързаност към електроразпределителната мрежа (например, към съществуващи малки бензиностанции със захранване /НН/ до 50 kVA) или изобщо за обекти без връзка с мрежата НН/СрН (енергиен остров/off-grid). Това позволява безпрепятствено изграждане на зарядна инфраструктура за електрически превозни средства и в зоните с ограничен по мощност капацитет, без да са необходими инфраструктурни промени (изтегляне на допълнителни захранващи линии).
Д-р инж. Иван ЖЕЛЯЗКОВ, info@cerb.bg, 02/8105 454