Г-н Рибарски, oсвен смяна на директори и обещани 250 млн. лв. годишно за рекултивация, сякаш нищо друго не се случва във въглищен регион Стара Загора?
-Време е да спре експлоатацията на тази тема за политически цели без отчитане на реалната ситуация. Всички приети до момента популистки решения водят до нарастване на несигурността сред заетите в комплекса, а катастрофалните финансови показатели на дружествата доказват и тяхната икономическа несъстоятелност. Вместо да се използват средства от плана за Справедлив преход за възстановяване на нарушени терени, сега се налага да се чака нотификация от Европейската комисия за разходване евентуално на бюджетни средства. Самата процедура по нотифицране може да отнеме 6-8 месеца с неясен краен резултат. Пропуснатите възможности се трупат, а ситуацията става все по-критична.
От 850 млн. лв. от Фонда за Справедлив преход чухме единствено за процедура за саниране на жилищни блокове. Напълно ли забравихме и Плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ), за който трябваше да се гласуват още 4 закона ?
-В момента липсва яснота кога и какви проекти ще бъдат стартирани по плана за Справедлив преход. Проектите за енергийна ефективност на жилищни сгради няма да доведат до постигане целите на Плана за нови икономически дейности чрез привличане на инвестиции и съответно трайна заетост. Изоставането, както и в плана за Справедлив преход, така и в приемането на реформите, заложени в НПВУ, са свързани с липсата на стабилно правителство и политическа воля. И двата плана са жизненоважни за региона, но използването им за политически цели ще доведе единствено до поредната пропусната възможност за България. През септември очакваме отговор от EK колко точно ще ни костват отложените и неприети реформи в НПВУ. От ПП-ДБ и в този парламент внесохме оставащите реформи за получаване на второто плащане по плана (около 1,3 млрд. Лв.), но към момента те не са разглеждани нито в комисия, нито в пленарната зала.
Какви, според Вас, са конкретните стъпки за запазване на Марица Изток?
-Първата стъпка е осъзнаването и от заетите, и от политическите сили, че запазването на комплекса зависи и може да стане само чрез нови инвестиции. Частните ТЕЦ-ове в комплекса обявиха своите планове за нови мощности, но забавянето и неяснотата с достъпа до европейски средства вече водят освен до спиране на мощности, и до загуба на работни места. Натрупаната над 230 млн. лв загуба в Мини Марица -изток и спирането на ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 са ясна индикация, че времето за плавен преход е пропиляно. Приемането на енергийна стратегия би било стъпка в правилната посока, но само ако се заложат постижими цели и проекти, които да отговорят на нуждите на системата от балансиране и енергийна сигурност. Тази седмица в Комисията по енергетика ще бъде изслушан министърът на енергетиката във връзка с напредъка по програма ReStore (инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници) по НПВУ. Силно критикувани в поредица предизборни кампании съоръженията за съхранение на електроенергия добиват все по-голяма популярност. Това е поредният показател, че поддаването на политически внушения води до пропуснати възможности и значително забавяне в усвояването на европейски средства, които са предназначени за възстановяване на българската икономика.
Страницата подготви Пенка ПАРАШКЕВОВА
Сн. Радослав Рибраски