Българската независима енергийна борса (БНЕБ) отбелязва своята 10-годишнина. На 19 януари 2016 г. първите количества електроенергия са изтъргувани на платформата Ден напред, като в нея участват едва 17 търговци, а сега са над 100 и то не само лицензирани, но реално търгуващи всеки ден. Това са не само български компании, но и много големи търговци от ЕС, Турция, Сърбия, Северна Македония, които обаче лицензират фирми у нас или в рамките на Съюза, за да имат право да търгуват. От началото на своята дейност до края на миналата година сделките за електроенергия са за 190,94 милион мегаватчаса.
-Най-важното нещо, което постигнахме на регионално ниво са т. нар. пазарни обединения – в рамките на пазар Ден напред и В рамките на деня. Свързани сме с целия ЕС през Гърция и Румъния. Пазарни участници от цяла Европа имат достъп до всички оферти като условието е да има физическите възможности за пренос. Така че внасяме електроенергия от цяла Европа и изнасяме. Това е добре за потребителите, коментира Константин Константинов, изп. директор на БНЕБ от нейното създаване. Търговията е чрез дългосрочни договори, в които цената може да се фиксира за по-дълъг период, и краткосрочните пазари – Ден напред и В рамките на деня, като на втория могат да се търгуват и на всеки 15 минути. Най-голямото предизвикателство в момента е нарастването на ВЕИ, с което се усложнява задачата да се прогнозира цената дългосрочно. Свързаността на пазарите пък прави трудно да се следят офертите, особено при 15-минутни интервали. Предвид непредсказуемостта на производството и на цените обаче все по-масово навлизат роботизирани алгоритми за търговия, особено В рамките на деня, където имаме и най-голям ръст на сделките – с 10% всеки месец, коментира още Константин Константинов.
По думите му БНЕБ предлага и дългосрочен продукт Български енергийни финансови фючърси в съдружие с германските си колеги от EEX, при който пазарните участници се застраховат – хеджиране на риска. Примерно купувач иска да купува 10 мегавата на 100 лв. през юли, продавачът ги оферира. От 1 юли и на всеки час тези 100 лв. се сравняват с цената на пазара Ден напред. Ако тя е 90 лв., купувачът трябва да плати тези 10 лв. разлика на производителя. И обратно.
-Стартирахме и изцяло нов продукт. На 13 юни, в един ден и едновременно, европейските борси въведоха тръжни сесии три пъти в рамките на деня. Традиционният, на който се търгува енергия за 24 часа на следващия ден, приключва в 13 часа българско време. Първият от новите търгове приключва в 16 ч, вторият в 23 часа и третият – в 11 часа на следващия ден. В първия се купува енергия в рамките на 24 часа. На последния се търгува ток от 12 до 24 часа на същия ден, за половин денонощие. През септември-октомври тази година ще стартира платформата за гаранции за произход с регистрирани пазарни участници. Продажбата на гаранции за произход ще подпомогне инвеститорите във ВЕИ, които освен цената, ще могат да си добавят допълнителни приходи.