[dsm_animated_gradient_text animated_gradient_text=“В БЪДЕЩИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ЩЕ Е ВАЖЕН НЕ БРОЯТ НА КОМИСИИТЕ, А БРОЯТ НА КАЧЕСТВЕНИТЕ ЧЛЕНОВЕ, РАБОТЕЩИ В ТЯХ“ heading_html_tag=“h1″ _builder_version=“4.22.2″ _module_preset=“default“ header_font=“|800||on|||||“ header_text_align=“center“ header_font_size=“33px“ width=“100%“ module_alignment=“center“ custom_margin=“|-16px||||“ animation_style=“slide“ hover_enabled=“0″ box_shadow_style=“preset2″ global_colors_info=“{}“ sticky_enabled=“0″][/dsm_animated_gradient_text]

    –И като стратегия на политическите субекти и като начин на протичане на кампанията, местните избори са по-различни от парламентарните, категоричен е кандидатът за общински съветник от ДПС Мехмед Зейнел.

    -Очаквам местните избори да предложат предимно борба на идеи и на предложения за бъдещото развитие на региона. По мои наблюдения посланията на политиците трудно достигат до гражданите, защото комуникационните канали са много различни, а и дневният ред на обществото е ангажиран с различни национални и международни казуси. Това е в ущърб на предизборната кампания и на резултатите, които ще последват от нея. Експертните послания и предложения трудно ще достигнат до избирателите. В листите на политическите ни опоненти, властва не професионализмът, а принципът на родовата основа. По този начин ще се изгубят експертността и темата за бъдещото развитие на региона, подчерта Мехмед Зейнел. Той и ДПС отчитат направеното в немалка степен за развитието на града и региона, особено в последните две десетилетия:

    -На повърхността обаче излизат и много слабости на местното самоуправление. Не можем да говорим за положителни промени, без промяна в начина на работа на местния парламент и на общинските съветници. Трябва да се подобри експертният подход към процедурите в общината. Посланията в кампанията наблягат към работещата администрация. Не виждам как голяма част от кандидатите за общински съветници ще повлияят положително върху работата на общинската администрация. Особено, ако самите те, не познават в детайли нейната специфика, както и спецификата на отделните административни длъжности. Много се говори за децентрализацията и за по-голямата самостоятелност в управлението на общините. Преди тези глобални реформи обаче, следва на местно ниво да се въведат куп промени в работата на общинската администрация и на Общинския съвет, за да стане тя по- ефективна. Следва да се променят поднормативните актове, с които си служи местният парламент. Трябва също конкретни процедури, ясни правила и инструкции за работата на администрацията на общината и на Общинския съвет. Мехмед Зейнел отбеляза, че дневният ред на обществото включва мисълта за развитието на инфраструктурата и на малките населени места.

    – Чувам, че някои колеги предлагат създаването на комисия за развитието на малките населени места. В местния парламент с тези проблеми е ангажирана Комисията по земеделие, гори и развитие на населените места, на която и аз бях член в последния Общински съвет. Не приемам предложението за създаването на ново общинско звено с подобни функции. Не съм убеден, че то би било по-ефективно от действащото. В бъдещия общински съвет, ще е важен не броят на комисии, а броят на качествените членове в тези комисии. Ще са важни, личностите, създаващи дневния ред в тях. Говорейки за проблеми, не бива да пропускаме чистотата и развитието на градския център. Той трябва да е модерен, за да приеме новите технологии. Трябва да се създаде удобен достъп за електромобили в него. Не бива да забравяме за развитието на по-отдалечените старозагорски квартали, обособяването на индустриалните зони и привличането на инвеститори. Привличането на инвеститори само с добра инфраструктура в индустриалните зони, няма да ги привлече като магнит. На първо място трябва да се намали политическият риск за тях. Длъжни сме да гарантираме стабилност на инвеститорите, както на регионално, така и на национално ниво. Ако искаме да създадем по-благоприятна икономическа среда за развитие на гражданите, трябва да започнем да работим конструктивно. В борбата на различни тези за развитие, могат да се получат добри и работещи решения. През годините ние от ДПС сме доказали, че правилните решения са при нас. Готови сме на конструктивен диалог с колегите от другите политически сили, за да намерим общи още по-работещи решения.

    На местно ниво инициирахме наредба за опазване на земеделските земи и на земеделската продукция. Това щеше да гарантира по-добрия контрол върху земеделските земи и горите в малките населени места. Както и чувствително да намали броя на нерегламентираните сметища, за чието премахване общината плаща много пари. На второ място наредбата щеше да гарантира много бърза превенция при възникването на полски и горски пожари. А много от пострадалите от пожари територии, щяха да бъдат спасени. Не на последно място при функционирането на такъв норматив, обществото щеше да е по-спокойно. Засега нямаме подкрепа от колегите за тази наредба. Не сме се отказали обаче да работим за нея. Не веднъж, от началото на последния мандат, ние от ДПС сме настоявали Общинският съвет да поеме активна роля по провеждането на дебатите за бъдещето на комплекса „Марица-изток“, на които сега сме свидетели. Убедени сме, че местният парламент е твърде пасивен по въпроса. През 2020-та ние отправихме към него предложение за сформирането на работна група, която с активност и по-много различни начини, още тогава да предизвика сегашните дебати. Дебатите за бъдещето на енергетиката трябваше да за започнат много по-рано. Не сега, когато териториалните планове са вече пуснати. През идния мандат на Общинския съвет, очаквам от колегите от останалите групи по-голяма активност. Не бива решаването на проблемите в енергийния сектор да остават само пожелание.

    ПОДКРЕПЕТЕ ДПС с бюлетина номер 57.

    Купуването и продаването на гласове е престъпление.

МЕХМЕД ЗЕЙНЕЛ