На тържествена церемония на 28 април в ПГЕТ „Г. С. Раковски“ – Стара Загора беше открит нов STEM център – „Заедно за зелено бъдеще“, съвременно образователно пространство, където ще се използват нови методически похвати, свързани с проблемно-базираното обучение, експериментални дейности, казуси и симулации. Гости на събитието бяха представители на Община Стара Загора, на РУО, ТПП, представители на бизнеса, ученици и преподаватели от училищата в града.
-Започнахме този процес с големи надежди и ентусиазъм, преминахме през много трудности и днес вече виждаме резултатите – нови, модерни, светли и уютни кабинети, каквито нашите ученици заслужават. На добър час!, каза директорът на гимназията инж. Даниела Пашова.
STEM центърът ще работи в 2 направления. Лаборатория по направление „ Зелени технологии и устойчиво развитие“ е оборудвана с комплекти за обучение по механична енергия, слънчева енергия, вятърна енергия, водна енергия. В залата по направление „Математика и информатика“ ще се преподават и използват уеб – уроци, интегрирани уроци, видео уроци, презентации, филми, игри и електронни учебници. Доставено е техническо оборудване, включващо 15 преносими компютъра, 1 интерактивен дисплей със стойка, 3D очила,13 комплекта контролерни платки с микроконтролери или микропроцесори „Ардуино“, 3D принтер; режещ плотер, интерактивен дисплей 75 инча. Зоната за почивка е обзаведена с модерни и ергономични ученически мебели. STEM средата включва и пет високотехнологични и свързани класни стаи, оборудвани с интерактивни дисплеи , широкоъгълни конферентни камери и високочувствителни микрофони и софтуер, преносими компютри.