След неполучената обещана от правителството подкрепа и изпратени искания към евродепутатите ни в ЕП, от новото правителство фермерите ни вече очакват единствено чудеса.

-Нашето искане може да се сведе до един елементарен въпрос,  било то към евродепутати, било то към министерство и правителство: Необходимо ли е нашето съществуване?, пита членът на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Цветан Берберов.  Рязкото поскъпване на торове и горива, високата себестойност на продукцията и ниските изкупни цени доведоха дотам, че над 50 % от сектор земеделие вече е на заглъхване. При полските култури влагаме 100 – 120 евро на всеки декар, зеленчукопроизводителите влагат 250 – 500. Е , на каква цена да продадем? Европа иска високи стандарти на производство и  безопасна продукция, а същевременно внася продукция от трети страни, които не отговарят на тези изисквания. Едновременно с това Европа иска и евтина храна. Какво да кажем за България, като дори си нямаме правителство. В някои страни все пак взеха мерки, въведоха нулева ставка на горивата за производство. А ние си плащаме европейските заплати, плащаме мита на торове, плащаме скъпи горива, плащаме емисии… И същевременно министерството внася 9 кораба със слънчоглед от Аржентина с остатъчни забранени пестициди, на цена по-висока от тази на нашия – около 600 хил. т. по складовете. Внасяме и продукция, обработена с инсектициди, които са забранени у нас преди повече от 30 години. Вносни са ни доматите, вносни са ни черешите, лукът, картофите. Отиваш в магазина и все едно,  че си в едновремешния Кореком. За какво изобщо сме ние, земеделците?, пита отново Цветан Берберов.

Според него промени, разбира се, са възможни. Стига някой да иска да ги направи. Освен конкретни мерки за подпомагане на сектора поради сложната геополитическа обстановка в света, той смята,  че са необходими и законови промени. Като например закона за браншовите организации, който да постави министъра в реалната му позиция на служител, т.е. на човека, който обслужва интересите на земеделците. А не вместо това да се хвали как е заловил 250 кг месо, докато купува 600 хил. т. вносен слънчоглед.

-С 10 евро/дка директни плащания не можем да покрием и 5-10 % от разходите си, коментира още Цветан Берберов. Банките също не ни отпускат кредити, тъй като в момента сме рисков бизнес. Очаквам от новото правителство да се вслушва в нас, вместо да ни хока. От новия министър очаквам да не е инфлуенсър. Очаквам и да ми отговорят на въпроса има ли нужда от нас – земеделците. И ако отговорът  е не,  да  поемаме към терминала.