Понякога краят е ново начало, както казва Чърчил. Така коментира настоящата политическа обстановка у нас ексдепутатът земеделец Моньо Христов. Налице е и важен псхилогически момент за избирателя. На него вече му омръзнаха приказките, хвалбите и обещанията на Бойко Борисов. Моментът е подходящ за Радев и подпомага значително преориентация на електората. Не очаквам обаче Радев да спечели повече от 70 – 80 депутати, защото и към него има известно недоверие. Смятам, че ще има и изненада – очаквам Алианс за права и свободи да влезе в парламента, тъй като според мен спечели етническите турци – не само в Турция. Неслучайно е и тази атака за намаляне на секциите в Турция. Надпреварата между АПС и ДПС вероятно ще е реми. Пеевски ще загуби много. Елитът им по кметските върхове ще се опита да привлече електорат. Но ще им бъде трудно, особено ако има много наблюдатели и застъпници. ГЕРБ също ще загуби много – поомръзнали са вече на избирателите. Мисля, че ще са трета политическа сила, след Радев и ПП – ДБ. Възраждане също ще падне до 9-10%. Те все още имат авторитет, заради яростния парламентарен контрол, който правят, и заради това, че се ангажират пряко с проблемите на хората. Но и те омръзнаха с непрекъснатите си възгласи: ще спрем Шенген, ще излезем от еврозоната, ще отидем в БРИКС. Най – голяма част от електората си те ще загубят от Радев. От МЕЧ може да успеят да „хванат влака“, защото работят усилено в социалните мрежи. Две партии ще изчезнат. Едната е Величие, другата БСП – единственият им шанс е Крум Зарков. В парламента вероятно ще влязат 4 или 5 партии. И ще последва отново познатото ни вече ходене по мъките.
Очаквам също голямо напрежение в деня на изборите, прогнозира Моньо Христов. Ще бъде почти както във времената от началото на прехода, тъй като секциите ще бъдат наобиколени от наблюдатели – не само в големите градове. Това обаче не е лошо, защото означава и повишена избирателна активност, което в най-добрия случай ше е около 3,5 млн. гласуващи. От тази гледна точка е много важно кой ще бъде министър на вътрешните работи, смята още Моньо Христов.
Според него корпоративният вот този път няма да свърши работа. От цялата държавна администрация на ГЕРБ вероятно само общинските служители ще си препотвърдят вота – за да си запазят работата. Служителите в държавните агенции, министерства, областни администрациии обаче, според Христов, по – скоро ще се подготвят за трансформация. Знаейки, че ГЕРБ няма да управлява, те по-скоро ще потърсят начин да се презастраховат. Според ексдепутата номенклатурата от 90-те, е различна от настоящата. Тогавашната, запазена от СДС поради липса на кадрови потенциал, все пак е включвала и добре обучени професионалисти. Сегашната, според Моньо Христов, е зле съшита – нагаждачи, слаби професионалисти, без перспектива в частния бизнес.
-Но пък липсата на кадрови потенциал съпътства и днешния политически живот – отнася се и до ПП ДБ, и особено за Радев, допълва ексдепутатът. Костов навремето твърдеше, че за качествено управление на държавата е необходим поне 5 хил. души среден кадрови потенциал. Представете си с какво разполагат дори ПП ДБ, да не говорим за Радев, чието обкръжение от военни и полицаи определено ще е смущаващо за избирателите. И това вероятно ще е една от основните теми у нас – и в близко, и в по-далечно бъдеще.
Сн. Моньо Христов
Стефан КАЦАРОВ